franciszkanska3.pl
Wirtualne zwiedzanie Maopolski wietego Jana Pawa II

Mie Wyobrani Miosierdzia

Wielki Piątek w Jerozolimie

piątek, 22 kwietnia 2011 Wielki Piątek w Jerozolimie

Wielki Piątek w Jerozolimie to przede wszystkim liturgia w bazylice Bożego Grobu oraz Droga Krzyżowa ulicami Starego Miasta. Adoracja Krzyża świętego odbyła się w katolickiej części Golgoty z licznym udziałem kapłanów i osób konsekrowanych oraz miejscowych wiernych i pielgrzymów.

 

Wielkopiątkowej ceremonii przewodniczył patriarcha Fouad Twal. Wyróżniającym elementem jerozolimskiej liturgii jest samo miejsce celebracji, czyli skała Golgoty, gdzie za zbawienie świata umarł Ukrzyżowany Chrystus.

Do adoracji został użyty bogato zdobiony relikwiarz Krzyża świętego zawierający drzewo kaźni, ale nawiązujący równocześnie do odniesionego na nim zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. Od wczesnego rana chrześcijanie różnych Kościołów i obrządków odprawiali nabożeństwo Drogi Krzyżowej, przechodząc zatłoczonymi uliczkami Starego Miasta od klasztoru Biczowania, usytuowanego w miejscu twierdzy Antonii, na wzgórze Golgoty.

Wspomnienie męki Chrystusa nie ma bardziej odpowiedniego miejsca niż Święte Miasto Jeruzalem. Jedynie w tym mieście możemy bowiem powiedzieć słowa: „tutaj Chrystus został skazany na śmierć, tutaj Chrystus umarł na krzyżu”.

Jerozolimska wspólnota katolicka zakończyła liturgie Wielkiego Piątku nabożeństwem „pogrzebu Pana Jezusa”. Pogrzebowa procesja, której przewodniczył kustosz Ziemi Świętej, przypomina tajemnicę zdjęcia z krzyża i złożenia do grobu Pana Jezusa. Symbolicznym gestom zdejmowania Chrystusa z krzyża na Golgocie i namaszczania martwego ciała towarzyszą teksty Ewangelii czytane w różnych językach oraz śpiew psalmów i pieśni pasyjnych.

Autor: RV / Jerozolima
Źródło: KAI

KOMENTARZE

Brak komentarzy

zostaw komentarz
Archidiecezja Krakowska

Multimedialna encyklopedia Jana Pawa drugiego

POLECANE

Bp Grzegorz Ryś. Drogi Światła
Wielka Księga Miłosierdzia
Jestem Drugi
Doświadczanie Boga. Dla wierzących, poszukujących i wątpiących
Miłosierni jak Ojciec