franciszkanska3.pl
Wirtualne zwiedzanie Maopolski wietego Jana Pawa II

Mie Wyobrani Miosierdzia

Hiszpania: Wielkanoc bez Mszy rezurekcyjnej

niedziela, 8 kwietnia 2012 Hiszpania: Wielkanoc bez Mszy rezurekcyjnej

W Hiszpanii nie ma Mszy rezurekcyjnej. Na ulice wychodzi tzw. procesja Spotkania, która kończy Wielki Tydzień. Z dwóch różnych punktów wyruszają w tym samym czasie dwie procesje: Chrystusa Zmartwychwstałego i Matki Bożej. Spotykają się najczęściej na głównym placu, przed kościołem bądź katedrą. Z procesją łączy się wiele lokalnych tradycji, często gastronomicznych.

Figurę Chrystusa Zmartwychwstałego, według tradycji, niosą mężczyźni, natomiast Matki Bożej – kobiety. W momencie spotkania, które jest symbolem zmartwychwstania, zwykle biją dzwony i wybuchają petardy.

W miejscowości Zamora, słynnej z przepięknej gotyckiej katedry, procesję Spotkania rozpoczęła się o godz. 9:00. Jej organizacja spoczywa na Arcybractwie Najświętszego Zmartwychwstania, które powstało w XVI w. i dzisiaj liczy ponad tysiąc osób. Przy dźwięku tradycyjnej muzyki tuż przed południem procesje spotkały się na Placu Wielkim. Salwy strzelb i wybuchy petard obwieściły radość ze zmartwychwstania Jezusa. Po procesji hotelarze zaprosili na tradycyjną dos y pingada, czyli dwa jajka, szynkę i chleb.

W León figurę Matki Bożej ubiera się dzisiaj w białe szaty i koronę. „Hymn radości” rozpoczyna procesję Spotkania, która przechodzi ulicami miasta. Na jej zakończenie członkowie bractwa zrzucają kaptury na znak radości ze zmartwychwstania Jezusa i zwycięstwa nad śmiercią. Potem wszyscy idą na churros, rodzaj obwarzanka, i gorącą czekoladę.

W Madrycie potężna tamborrada, czyli ogłuszające bicie w bębny, obwieściła w niedzielę w południe koniec Wielkiego Tygodnia. Od jutra arcybractwa rozpoczną przygotowania do następnego Wielkiego Tygodnia.

Autor: RV / Madryt
Źródło: KAI

KOMENTARZE

Brak komentarzy

zostaw komentarz
Archidiecezja Krakowska

Multimedialna encyklopedia Jana Pawa drugiego

POLECANE

John Rosemond. Poradnik dla zestresowanych rodziców.
Miłosierni jak Ojciec
Fergusson David. Stworzenie.
Biblia miłosierdzia
Tajemnica Bożego Miłosierdzia